Haberler

08 Mart 2018

Olam Progıda Bahçede, Fabrikada, Ofiste, Köyde Her Yerde Kadının Yanında

Olam Progıda Bahçede, Fabrikada, Ofiste, Köyde Her Yerde Kadının Yanında

Olam Progıda 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Türkiye’nin 8 ilinde birçok farklı etkinlikle kutladı. Giresun, Ordu, Sakarya, Düzce, Mersin, İstanbul, Samsun ve Mardin’de fabrikalarda, ofislerde ve fındık bahçelerinde çalışan kadın üreticiler ve kadın işçilere yönelik etkinlikler düzenlendi. Olam Progıda düzenlediği bu etkinliklerle fındık tedarik zincirinin her aşamasında görev alan ve emekleri ile tarım sektörüne, fındık üretimine ve ticaretine katkı sağlayan kadınlara destek oldu.

Olam Progıda Kadınları Güçlendiriyor.

Olam Progıda’nın Türkiye’de faaliyet gösteren 4 fabrikası ve 2 ofisinde 820 kadın çalışan istihdam ederek kadın çalışma oranını yüzde 70lere taşıyor. Olam Progıda kadınların ekonomiye katılmasını destekliyor ve tarım sektöründe kadın istihdamının arttırılması, çalışma koşullarının iyileştirilmesi konusunda çalışıyor. Sivil toplum kuruluşları ile yürüttüğü birçok sosyal proje aracılığıyla fındık üreticisi kadınlara ve Türkiye’nin güney doğusunda yaşayan mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan kadınlara yönelik destekleyici projelere imza atmaya devam ediyor.

Olam Progıda Bahçede, Fabrikada, Ofiste, Köyde Her Yerde Kadının Yanında

Olam Progıda fındığa her yönüyle değer katmaya devam ederek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde tüm fabrika ve ofislerinde kadın çalışanları için kutlamalar düzenledi ve hediyeler dağıttı. Sakarya ve Ordu bölgelerinde fındık üreticisi kadınlarla bir araya geldi ve yaklaşık 100 kadına iyi tarım uygulamaları ve iyi sosyal uygulamalar konusunda eğitim düzenlendi. Ordu’nun Gölköy ilçesinde 30, Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde ise 70 kadın Olam Progıda’nın eğitimlerine katılarak fındık tarımında çocuk işçiliğinin engellenmesi, fındık yetiştiriciliği ve kooperatifleşme hakkında bilgi aldı. Eğitimler sonrasında Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nın desteği ile kurulan Mardin İpekyolu Kadın Kooperatifi’nin ürettiği el emeği doğal sabunlar dağıtıldı.

Tüm Türkiye’ye yayılan sosyal projeleri kapsamında Olam Progıda ayrıca Mardin’de mevsimlik tarım işçisi kadınlarla bir araya gelerek Kadınlar Günü’nü kutladı. Olam Progıda’nın 2017 yılından bugüne kadar Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı ile birlikte yürüttüğü “Mahalle Anneliği” projesi kapsamında Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yaşayan ve fındık hasadında Karadeniz bölgesinde çalışmaya gelen mevsimlik tarım işçisi 300 kadına ulaşıldı.