Blog

08 Mart 2021

8 Mart Dünya Kadınlar Günü "Olam Progıda’da İlham Veren Kadınlar"

8 Mart Dünya Kadınlar Günü "Olam Progıda’da İlham Veren Kadınlar"

Dünya Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası kadın hakları hareketinin odak noktası olan bir gündür. Dünya Kadınlar Günü, insan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

Kadınlar, Türkiye nüfusunun neredeyse yarısını oluşturmaktadır (40 milyon), bununla birlikte Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Temmuz 2019 verilerine göre işgücüne katılım oranı kadınlar için %34,5 ‘tir.

Kadınların iş gücüne katılması, o toplumun gelişmişlik seviyesini gösteren önemli unsurların başında gelmektedir. Türkiye’de kadın istihdamının arttırılması ve çalışma haklarının korunması için birçok proje yürütülmektedir. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından yürütülen ‘Kadınlar için Daha Çok ve Daha İyi İşler: Türkiye’de Kadınların İnsana Yakışır İşlerle Güçlendirilmesi’ projesi ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) ile iş birliği içerisinde yürütülen projeler bunlara örnek olarak gösterilebilir.

OLAM Progıda bünyesinde 647 kadın çalışan istihdam edilmektedir ve istihdamımızın %68’si kadın iş gücünden oluşmaktadır.  İş hayatında fırsat eşitliğini önceliklendiren kurumsal yapımız kadınları iş yaşamına katarak ve haklarının korunmasına azami önem vererek daha da güçlenmelerini desteklemektedir. Gerçekleştirdiğimiz kadın çalışmaları projelerine örnek olarak, “Fındığın Yolcusu Kadınlar” gösterilebilir. EYKA Eğitim ve Danışmanlık Merkezi ile iş birliği yapılarak, mevsimlik tarım işçiliği yapan kadınların gezici/geçici yaşam koşulları nedeni ile risk altındaki hayatlarının/ sağlıklarının iyilik halinin sağlanması için hak arayışı konusunda tutum ve koruyucu sağlık davranışı edinmelerini sağlamak amacıyla çıktığımız yolda daha başaracağımız çok iş olduğuna inanıyoruz.

Olam Progıda’da İlham Veren Kadınlar

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün bizim için anlam ve önemini vurgulamak için OLAM Progıda ailesinden birçok başarıya imza atmış kadınların ilham veren hikayelerini sizlerle de paylaşmak istedik;

Burcu Türkay

Burcu Türkay

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

İstanbul doğumluyum. Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdim. Üniversite sınavına girdiğimde özel bir program vardı. Bu program ile, State University of New York Binghamton Siyaset Bilimleri bölümünde de mezun oldum. Üniversite yıllarımda uluslararası ilişkiler, insan hakları, toplumsal, gelişim konularına ilgim arttı ve kariyerime sivil toplum kuruluşlarında çalışarak başlamış oldum.

Bir kadın olarak bu sektör sizin için ne anlam ifade ediyor?

Şu an Olam Progıda’ da Global Sürdürülebilirlik Müdürü olarak çalışmaktayım. Dünyanın en büyük tarım şirketlerinden birinde, üst düzey genç kadın yönetici olmak gurur verici bir duygu. Şirketimizin kadının güçlenmesine yönelik birçok çalışması vardır ve kadınlara fırsat eşitliği sunan bir çalışma ortamımız mevcut. Fındık sektörü gibi erkeğin egemen olduğu bir sektörde karar verici ve lider konumda olmak mutluluk verici.

Diğer kadınlara ilham vermesi için başarı hikayelerinizden birini anlatır mısınız?

Şirketimiz her sene fındık aldığı tedarikçileriyle toplantılar yapmaktadır. 60 kişilik tedarikçilerden oluşan tedarikçilerimizin hepsi erkek. 2017’de çalışmaya başladığımdan beri bu toplantıları ben organize ediyorum. Bir kadının da bu toplantılara katılması hatta yönetmesi başta biraz yadırgansa da, bu toplantılara fındık sektörünün alışık olmadığı bir yön vermiş oldum. Böylece bir kez daha kadının gücünü ispatlamış olduk. Artık insanlar, fındık sektöründe kadın çalışanların ve liderlerin olabileceği fikrine alıştılar.

Kadınlara vereceğiniz mesaj nedir?

İnandıkları şeyleri yapmaktan asla vazgeçmesinler. Önlerine çıkan zorlukları cesaretleri ve güçleriyle aşacaklarından eminim. Önemli olan kendimize güven ve denemekten vazgeçmemek.

Covid-19 sonrası evden çalışmaya ağırlık verilmesiyle birlikte ev-iş hayatı dengesinde zorluk yaşadınız mı? Olam Progıda’ nın bu konuda size ne gibi destekleri oldu?

Covid-19 sonrasında çalışma hayatımızda büyük değişiklikler oldu. Yurt içi ve yurt dışı seyahatler kısıtlandı. Covid-19 Kriz Komitesi üyelerinden biri olarak şirketin çalışana, çalışanın sağlığına verdiği değeri bir kez daha anlamış oldum. Sağlık ve hijyen için birçok yatırım yaparak değişen çalışma düzenine hızlı uyum sağlamak için bir dizi yeni uygulamayı devreye aldık. Bizler için çalışma ortamlarımızda sağlıklı ve güvenli bir ortam hazırlandı, hatta evimizde ve sosyal hayatımızda uymamız gereken tüm kurallar titizlikle ve sürekli olarak anlatıldı.


Öznur Baş Akyüz

Öznur Baş Akyüz

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1986 Samsun doğumluyum. Üniversite hayatımın bitmesiyle ücretli öğretmenlik yaparak iş hayatına atılmış oldum. 2011 yılında evlendim ve bir erkek çocuk annesiyim.

Bir kadın olarak bu sektör sizin için ne anlam ifade ediyor?

2014 yılında Kocaali Progıda fabrikasının açılmasıyla Kalite kontrol personeli olarak işe başladım. 2018 yılında da görev değişikliği yaparak görevime İnsan kaynakları personeli olarak devam etmekteyim. Kadınların istihdamının %78’ini oluşturduğu Kocaali fabrikamızda çalışmak bana kendimi güçlü ve güvende hissettiriyor.

Diğer kadınlara ilham vermesi için başarı hikayelerinizden birini anlatır mısınız?

Evlenip Kocaali’ye taşındıktan sonra ilçede iş imkanlarının kısıtlı olduğunu biliyordum. Fakat vardiyalı da olsa işe girmeye karar verdim ve Progıda da çalışmaya başladım. Bu süreçte anne oldum. Aynı zamanda kariyerimde ilerleyerek İnsan Kaynakları Personeli unvanına yükseldim. Bugün, çalışan güçlü bir anneyim.

Kadınlara vereceğiniz mesaj nedir?

Hayatta mutlaka karşınıza zorluklar çıkacaktır, bu zorlukların sizi yıldırmasına asla izin vermeyin. Daha da güçlenerek yolunuza devam edin. Her zaman kendinize güvenin ve hayal ettiğinizi başaracağınıza inanın.

Covid-19 sonrası evden çalışmaya ağırlık verilmesiyle birlikte ev-iş hayatı dengesinde zorluk yaşadınız mı? Olam Progıda’ nın bu konuda size ne gibi destekleri oldu?

Covid-19 sürecinde OLAM Progıda’ nın bizlere büyük katkısı oldu. Hem fabrikalarımızda almış olduğumuz önlemlerle hem de bizlere sunduğu esnek çalışma şekliyle bu süreci güvenli olarak geçirmemizi sağladı. OLAM Progıda ailesinin bir bireyi olduğum için mutluluk duyuyorum.


Pembe Yayla

Pembe Yayla

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Pembe Yayla Giresun doğumluyum ilk, orta ve lise eğitimimi Giresun’da tamamladım. Ankara Üniversitesi Kimya bölümü mezunuyum. 1995 yılında Progıda Kalite Kontrol Sorumlusu olarak başladım daha sonrasında Kalite Şefi, Kıdemi Kalite Şefi ve Kalite Müdürü olarak 26 yıllık serüvenim devam ediyor.

Bir kadın olarak bu sektör sizin için ne anlam ifade ediyor?

Bu sektörün benim için anlamı farklı bu benim ilk ve tek iş yerim o yüzden şirketle birlikte büyüdüm. Şirketin kuruluşu, tüm sistemlerin gelişimde görev aldım kurulumunu yaptım. Bir kadın olarak Progıda çalışanlarının çoğu kadın olduğu için her zaman gurur duydum.

Diğer kadınlara ilham vermesi için başarı hikayelerinizden birini anlatır mısınız?

Fındık sektöründe ilk kalite ve gıda yönetim sistemi, çevre yönetim sistemi,  ISO sistemleri kuruldu. Sektörde hep ilklere imza attık. Bu süreçlerin düzenli yürütülmesi için kendimizi, ekibimizi iş arkadaşlarımızı bilgilendirdik, destek verdik. Bütün çalışanlara kalite yönetim sistemi, gıda güvenliği, çevre ve enerji yönetimleri bilgilendirme eğitimleri verdik. Müşterilerin bakış açısını, beklentilerini Progıda beklentileri doğrultusunda yönettik. Müşterilerle Progıda arasındaki köprü görevini gördük. Doğru anlayıp doğru yönlendirip Progıda menfaatleri doğrultusunda yönettik.

Kadınlara vereceğiniz mesaj nedir?

Kadınlar her zaman iş hayatında ön sırada olmalılar. Kadınların iş hayatında olması her zaman bir avantaj. Yaptıkları işe farklı bakış açısı getirebiliyorlar. Hızlı düşünüyorlar, kolay çözüm üretiyorlar.

Covid-19 sonrası evden çalışmaya ağırlık verilmesiyle birlikte ev-iş hayatı dengesinde zorluk yaşadınız mı? Olam Progıda’ nın bu konuda size ne gibi destekleri oldu?

Pandeminin ilk zamanlarında evdeki kronik hastalar sebebiyle evden çalıştım. Üretim yapan bir şirkette evden çalışmak oldukça zor ama benim burada bir şansım var ve evde, ofiste olduğu gibi çalışabildim. Ev ve iş dengesini çok iyi kurabildim. Kronik hastaların yasağı kalktıktan sonra düzenli olarak işe geldim, çünkü üretim sürecini sürekli takip etmem gerekiyordu. Şirket her zaman bu konuda istediğim desteği verdi. Pandemi süreci gıda şirketleri için yönetilebilir bir kriz oldu. Hijyen kuralları %100 zaten uygulanıyordu ama buna ilave sosyal mesafe ve maske kuralları eklendi. Bu süreçte ekibi motive etmek için de ekstra emek verdik.


Seden Gürsoy

Seden Gürsoy

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1978 Yılı Giresun doğumluyum. İlk orta ve lise öğrenimimi Giresun’da tamamladım. Babam Fiskobirlik’te çalışıyordu, hem babamın mesleğinden dolayı hem de Karadeniz bölgesinin gözde ürünü olan fındıkla çok küçük yaşlarda tanıştım. O yaşlarda fındığın kokusu, işleme tesisinde çalışanların hikayeleri gıda mühendisliğini tercih etme sebeplerimden biridir. 1996 Yılında Samsun On dokuz Mayıs Üniversitesi Gıda Mühendisliğini kazandım. 2000 yılında mezun oldum ve o yıldan beri aktif olarak çalışmaktayım.

Bir kadın olarak bu sektör sizin için ne anlam ifade ediyor?

21 yıldır Progıda Olam bünyesinde çalışmaktayım. İşe, Kalite kontrol sorumlusu olarak Piraziz Fabrika’da başladım. 16 yıl sonra Progıda Samsun Susam fabrikasına Kalite Güvence Müdürü olarak atandım ve çalışmaya devam etmekteyim.

Olam Progıda kadın erkek ayrımı gözetmeksizin eşit kariyer fırsatları sunan, mesleki ve kişisel gelişim anlamında çalışanlarını destekleyen bir işyeridir. Kadınların titiz, detaycı ve  çok yönlü düşünce yapısının diğer sektörlerde olduğu gibi gıda sektöründe de büyük bir avantaj olduğunu düşünüyorum.

Diğer kadınlara ilham vermesi için başarı hikayelerinizden birini anlatır mısınız?

2004 yılında Karadeniz bölgesinde bir ilk olan ISO 22000 Gıda güvenliği yönetim sistemi belgesinin alınmasında aktif rol alarak alanımızda bir ilke imza attık.

Kadınlara vereceğiniz mesaj nedir?

Hayatta zorluklar vardır ama her birinin çözümü de vardır. Zorluklardan, eşitsizliklerden korkmayın. Kendinizi her yönden geliştirin ve çalışma hayatında aktif rol almaktan çekinmeyin. Unutmayın bizler ailemiz ve çevremiz için her zaman bir rol modeliz.

Covid-19 sonrası evden çalışmaya ağırlık verilmesiyle birlikte ev-iş hayatı dengesinde zorluk yaşadınız mı? Olam Progıda’ nın bu konuda size ne gibi destekleri oldu?

Şirketimiz bu konuda tüm çalışanlarına destek oldu. Örneğin esnek çalışma modeli ile evden çalışma yapmamızı sağlayıp maruziyetimizi azalttı. Bu süreci sağlıkla ve güvenli bir şekilde geçirmemizi sağladığı için OLAM Progıda ailesinin bir parçası olmaktan yine gurur duyuyorum.


Sibel Korkmaz

Seden Gürsoy

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1979 Ordu doğumluyum. Evliyim iki çocuğum var. 2005’ten bu yana Progıda’ da çalışmaktayım.  Görevime fındık seçme elemanı olarak başladım. Görevimde yükselerek , vardiya sorumlusu görevine atandım ve çalışmaya devam etmekteyim.

Bir kadın olarak bu sektör sizin için ne anlam ifade ediyor?

Olam Progıda, bana erkeklerin yaptığı görevleri, kadınların da yapabileceğini öğretti. Bu yüzden hayatımda bir dönüm noktası oldu.

Diğer kadınlara ilham vermesi için başarı hikayelerinizden birini anlatır mısınız?

16 yıldır Progıda bünyesinde çalışıyorum. Zaman içinde hem iş, hem ev hem de çocuklarla ilgilendim.  Bu beni daha da güçlendirdi.

Kadınlara vereceğiniz mesaj nedir?

Her kadın el ele vererek ve hiçbir şeyden korkmadan cesur bir şekilde her şeyin üstesinden azimle gelebileceğini göstermekten vazgeçmemelidir. Çalışan bir anne olmak gurur vericidir.

Covid-19 sonrası evden çalışmaya ağırlık verilmesiyle birlikte ev-iş hayatı dengesinde zorluk yaşadınız mı? Olam Progıda’nın bu konuda size ne gibi destekleri oldu?

Tabi ki zorlukları gördüm ama Progıda sayesinde üstesinden hep beraber gelmeye çalışıyoruz. Maddi ve manevi olarak bizi her zaman destekleyen fbir firmada çalışıyor olmaktan çok mutluyum.

--

Buket Özboylan