Blog

10 Şubat 2021

İş Dünyasında Kadının Başarısı

İş Dünyasında Kadının Başarısı

Yöneticiler ve çalışanlar başarının mutluluk getirdiğini her geçen gün daha iyi farkediyor. Artık günümüz insanı tüm çalışanlarını eğitim, sosyal sorumluluk, akademik başarı gibi konularda olumlu olarak etkileyen bir şirkette çalışmayı tercih ediyor ve mutluluğun tanımını da başarı ile ilişkilendirebiliyor. Mutlu olmak adına insanların fikirleri günden güne değişerek şekilleniyor. Buna dayanarak da insanlar bugünü yaşarken dünün fikirlerini beğenmiyor; birkaç yıl önce alınan kararları ise kendi içinde dönüştürüyor.

Başarılı olmanın ve büyük hedeflere ulaşmanın yolu küçük alışkanlıklarımızı düzenlemekten geçiyor. Bu konuyu Harvard Business Review Türkiye sayfasında Global CEO koçu Sabina Nawaz’ın yazdığı bir yazıyla (https://hbrturkiye.com/dergi/buyuk-hedeflere-ulasmak-icin-kucuk-aliskanliklardan-baslayin) çok güzel özetliyor. Sabina Nawaz’a göre; başarıya giden yolda kendinize koymuş olduğunuz uzun soluklu bir hedefe ancak küçük ve bölünebilir hedeflerle ulaşabilirsiniz. Bu yolda kendinize günlük küçük hedefler edinip ilerlemenizi takip ederek notlar alabilirsiniz. Ancak belirli bir süre küçük hedeflerinizi arttırmadan sabit tutmak burada kritik bir konu. Aynı zamanda sizi denetlemesi için üçüncü bir kişiden de yardım talep edebilirsiniz. Artık mikro hedefleriniz alışkanlığa dönüştükten sonra büyük hedefinize bir adım daha yaklaşmış olursunuz ve bu periyod sonunda da küçük başlangıçlarla büyük sonuçlara ulaşırsınız.

Başarıyı elde etmek için belirli özellikleri tek bir ortak noktada birleştirebilen insanlar için başarı kaçınılmaz bir son oluyor. Maalesef hiçbir başarı tesadüfen elde edilmiyor ve birçok kadın çalışan da belirli zorluklarla iş hayatındaki başarısını elde ediyor. Kendini doğru tanımlayan, takım çalışmasına yatkın olan, empati kurabilen, planlı bir şekilde çalışan, zamanı doğru yöneten, kendini sürekli geliştiren ve cesur davranan tüm çalışanlar başarıya bir adım daha yaklaşabiliyor.

İş dünyasının gelişiminde son yıllara bakıldığında kadınların her sektörde ve her pozisyonda belirleyici rol oynuyor olmaları kaçınılmaz bir gerçek. Ekonomik ve sosyal hayatın dengelenmesi kadınların iş hayatına aktif katılımlarının sağlanması ile mümkün kılınıyor. Buna ek olarak kadınların sadece iş gücüne katılımı değil aynı zamanda iş gücünde kalmalarının sürdürülmesi de hem ülke ekonomisinin hem de sosyal hayatın kalkınmasında önem arz ediyor.

Progıda bünyesinde bulunmak tüm çalışanlara kariyer yollarının açık olduğunu, eğitimin ve sürekli gelişimin kaçınılmaz olduğunu hissettiriyor. Aynı zamanda kadınlara iş hayatında büyük bir fırsat tanıyan şirketimiz toplamda 648 kadın; 324 erkek çalışanı ile bu politikasını rakamlarla da gözler önüne serebiliyor. 2017 yılında Progıda bünyesinde sıfırdan kurularak modern yöntemlerle ‘Susam ve Tahin Üretimi’ne başlanan fabrikamızda kaliteden üretime; mühendislikten yönetim kademelerine kadar bir çok kadın çalışanın emeği tedarik zincirinin devamlılığında büyük rol oynuyor. Kalite Kontrol Sorumlusu kadın çalışanımız Progıda’nın kendisine kariyer anlamında kattıklarını şu sözlerle ifade etti:

“Gıda Teknolojileri mezunu olduktan sonra gıda mühendisliği bölümüne geçiş yapmıştım; fakat sonrasında mühendislik bölümünü dondurdum. Ancak Progıda’nın Samsun’daki fabrikasında çalışmaya başladıktan sonra mesleki eksikliklerimin olduğunu farkettim. Şirketim her geçen gün kendimi geliştirmem gerektiğini bana düşündürdü. İnsana değer veren bir firmada çalıştığımı gördükten sonra eğitimime devam etmeye karar verdim.”

“Hayatımdaki avantajlarımı görebilmemi sağladığı için Progıda’da çalışmaktan mutluluk duyuyorum.”

İş hayatındaki başarı hikayelerini dinlediğimizde disiplin, sürekli gelişim gibi kavramların ön plana çıktığını gözlemleyebiliriz. Sadece iş hayatında değil özel hayatlarımızda da yeniliğe ve gelişime açık olmalıyız. Ayrıca çalışanlar özverili ve azimli olduklarında yöneticiler tarafından da fazlasıyla desteklenebiliyor. Tüm bu sebeplerden dolayı daha gelişecek çok yönümüz, çalışanlarımıza kazandıracak çok başarımız var. Bizler Progıda İnsan Kaynakları olarak başarının getirdiği mutlulukla çalışıyor ve sürekli gelişimi desteklemeyi politika haline getiriyoruz.

* KVKK nedeniyle isim belirtilmemiştir.

--

Damla Nur Kaya