Gelişen Toplumlar

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği - Kadın Üretici Eğitimleri

Olam Progıda, Fikir ve Sanat Atölyesi Derneği (FİSA) ve yerel yönetimleri işbirliği ile Doğu ve Batı Karadeniz bölgelerinde okullarda, fındık üreticisi kadınlara ve çocuklara yönelik atölye çalışmaları düzenliyor.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği - Kadın Üretici Eğitimleri

Yapılan atölye çalışmalarında fındık tedarik zincirinde çocuk işçiliğinin ortadan kaldırılması ve iyi istihdam uygulamalarının yaygınlaştırılması, iyi tarım uygulamaları ve iyi sosyal uygulamalar başlıkları altında tarımda faaliyet gösteren kadın üreticilere ulaşılmaktadır.

Kadın üretici eğitimlerinde ayrımcılık, toplumsal cinsiyet eşitliği, şiddetle mücadele, çocuk hakları, çocuk işçiliğinin engellenmesi, ücret eşitsizliği, hasat işçiliği sözleşmesi, işçilerin çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi konularının yanı sıra Olam Progıda Sürdürülebilirlik Programı’nda görevli ziraat mühendisleri tarafından tarımsal sistemler konusu ele alınmaktadır.

Kadın üreticilerle düzenlenen atölye çalışması sırasında paralel oturumlarda çocuk atölye çalışmaları gerçekleştirilmektedir. 8-10 yaş çocuklara yönelik çocuk gelişimi uzmanları tarafından çocuk hakları ve çocuk işçiliği konularında ardından fındık tarımında mevsimlik tarım işçileri ve çocukları hakkında sohbetler edilerek atölyeler gerçekleştirilmektedir. Etkinlikler sonunda çocuklara hediye kitaplar dağıtılmaktadır.